Poradniki i wskazówki

Najczęściej zadawane pytania

Folie grzewcze

Nie. Nowoczesna technologia zastosowana w foliach Red Snake pozwala znacząco ograniczyć zużycie prądu – nawet o 60% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań grzewczych. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki i odpowiednio zaprojektujemy całysystem, rachunki za energię spadną niemal do zera.

Tak. Folie są całkowicie bezemisyjnym źródłem ciepła.

1-2 dni robocze.

Folia grzewcza Red Snake zbudowana jest z 11 cienkich warstw, które w połączeniu tworzą niezwykle wytrzymałą i odporną na czynniki zewnętrzne całość. Elementem grzewczym jest włókno węglowe, którego jednorodna struktura grzeje całą swoją powierzchnią. Dodatkowo pokryta jest kilkoma warstwami tworzyw sztucznych, co zapobiega dostawaniu się wilgoci oraz nadaje bardzo dużą wytrzymałość temperaturową.

Nie. Brak elementów ruchomych zapewnia wieloletnią, bezawaryjną pracę systemu.

25 lat.

Temperatura na poziomie 18-19 stopni Celsjusza wystarczy, by odczuwać odpowiedni poziom ciepła, podczas gdy przy innym systemie ogrzewania są to 22-23 stopnie. Dlaczego tak się dzieje? Folie rozłożone regularnie na całej powierzchni zapewniają równomierne nagrzanie danego pomieszczenia, a co za tym idzie – inaczej odczuwamy ciepło. Niższa temperatura komfortu cieplnego oznacza dodatkowe oszczędności – zużywamy 8-10% energii mniej.

Folie Red Snake instalowane są na 70% powierzchni podłogi. Podczas montażu uwzględniamy rozstawienie mebli pod ścianami i zabudowę stałą. W przypadku opcji podłogowej zalecamy wybieranie mebli z nóżkami oraz przemyślenie aranżacji przed montażem instalacji tak, by nie zakrywać miejsc emitujących ciepło.

Nie. Brak elementów ruchomych zapewnia bezgłośną, pozbawioną jakichkolwiek wibracji pracę systemu.

Tak. Zgodnie z wynikami badań folii Red Snake przeprowadzonymi na Politechnice Wrocławskiej, ogrzewanie na podczerwień jest całkowicie nieszkodliwe. Zmierzone natężenia pola są porównywalne z polem w otoczeniu typowych urządzeń powszechnego użytku zasilanych z sieci elektroenergetycznej, jak np. suszarka do włosów, czajnik elektryczny, grzejniki elektryczne, termowentylatory itp.

Tak, ogrzewanie podczerwienią jest obecnie rozwiązaniem najkorzystniejszym dla zdrowia. Dlaczego? 1) nie powoduje cyrkulacji powietrza, nie unosi cząsteczek kurzu ani zanieczyszczeń, 2) pozytywnie wpływa na poziom wilgotności, osuszając budynek, 3) ciepło rozkłada się równomiernie, co pozwala uniknąć przegrzania, 4) atmosfera w pomieszczeniach jest zawsze komfortowa i optymalna dzięki wygodnemu sterowaniu i automatyzacji.

Powinniśmy stosować folie o mocy większej niż 80W/m2. Każdy budynek ma nominalnie określone zapotrzebowanie na energię cieplną, natomiast trzeba pamiętać, że jego parametry izolacyjne wraz z biegiem czasu mogą ulec zmianie. Na etapie projektowania zapotrzebowanie na ciepło budynku może wynosić 60W/m2, jednak po dziesięciu latach użytkowania zapotrzebowanie może wynosić już nawet np. 75 lub 85W/m2 domu. Folia grzewcza Red Snake o mocy 150W gwarantuje zapas mocy grzewczej przez cały okres użytkowania. Na co dzień większa moc systemu to krótszy czas nagrzewania pomieszczeń, a co ważne – większa moc zainstalowana nie oznacza wyższych rachunków.

W przypadku domów istniejących rekomendujemy folię 220W/m2, dającą gwarancję zapasu mocy grzewczej bez względu na uwarunkowania takie jak straty ciepła, izolacja, jakość materiałów budowlanych i sposób ich montażu.

Nie. Nasz Klient dostaje w standardzie najlepszą folię bez względu na to, jaki sposób montażu wybierze. Nie obniżamy jakości produktów dla montażu np. pod panele laminowane lub winylowe. Folia grzewcza Red Snake jest folią całopowierzchniową, czyli ogrzewa powierzchnie równomiernie. Nie oferujemy Klientom słabszych rozwiązań, np. folii drabinkowych.

W nowych domach rekomendujemy opcję pod wylewką, która: 1) zapewnia swobodę aranżacji, 2) uchroni system przed ewentualnym uszkodzeniem w przypadku remontu lub zmiany wykończenia podłóg, 3) pozwala na wykorzystanie akumulacyjności systemu poprzez wygrzewanie posadzki w tańszych taryfach prądowych – nocnych lub weekendowych, 4) jeśli budynek jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną, to system akumulacyjny pozwoli maksymalnie wykorzystać w ciągu dnia energię produkowaną ze słońca.

Tak, wbrew powszechnemu mitowi, że “ciepło ucieka do góry”, montaż folii na suficie doskonale spełni swoją rolę. Do góry unosi się ciepłe powietrze w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, a nie promienie ciepła. Folie Red Snake działają jak słońce, nagrzewając równomiernie całe pomieszczenie, począwszy od podłogi.

Tak. W domach prefabrykowanych możemy zainstalować folie sufitowe jeszcze na etapie prefabrykacji. Dom, który przyjedzie z zakładu produkcyjnego, będzie od razu wyposażony w system grzewczy wraz z dostosowaną do niego instalacją elektryczną.

Tak, model hybrydowy jest coraz bardziej popularny: inwestorzy w części domu stosują podłogówkę, a w części umieszczają folie w suficie. To doskonały sposób, by dostosować instalację do indywidualnych potrzeb, wykorzystać właściwości danego pomieszczenia oraz by przetestować obie opcje ogrzewania Red Snake.

1) niższe koszty montażu – do tego typu instalacji, używamy folii o większej mocy, a w rezultacie potrzebujemy jej mniej, co przekłada się na niższy koszt inwestycji, 2) niższe koszty eksploatacji – „sufitówka” nagrzewa się szybciej niż folie zamontowane pod posadzką, a skrócony czas reakcji potrafi generować zauważalne oszczędności, 3) pełna swoboda aranżacji pomieszczenia, 4) brak ryzyka uszkodzenia folii grzewczej w przypadku remontu lub wymiany podłóg.

Rekuperacja

System rekuperacji wymaga poniesienia kosztów inwestycyjnych (zróżnicowanych w zależności od etapu budowy budynku oraz ilości pomieszczeń), serwisowania (raz w roku) oraz wymiany filtrów. Może się zdarzyć awaria rekuperatora, a anemostaty (zakończenia kanałów) wymagają od czasu do czasu przetarcia z osadzających się zanieczyszczeń.

1) oszczędność dzięki odzyskiwaniu ciepła i automatycznemu działaniu, 2) wysoka jakość powietrza dzięki filtrom, komfort oddychania bez smogu i zanieczyszczeń, 3) świeżość i przyjemna atmosfera w domu bez otwierania okien, 4) korzyści dla alergików – wywiewanie alergenów na zewnątrz, 5) optymalna wilgotność, która pozwala uniknąć pleśni i grzybów, 6) wygoda działania, brak konieczności obsługi – parametry dostosowują się automatycznie, 7) rozwiązanie polecane przez ekspertów ekologii ze względu na mniejsze zużycie energii, 8) korzyści dodatkowe takie jak szybsze wietrzenie nieprzyjemnych zapachów, szybciej schnące pranie, brak wilgoci na szybach i lustrach.

Tak. System wymiany powietrza ze środka budynku na świeże, pobierane z zewnątrz, pozwala na bieżąco usuwać zanieczyszczenia i alergeny. Filtry dodatkowo oczyszczają powietrze zanim trafi do pomieszczenia, zapewniając idealny komfort oddychania. Ponadto brak konieczności otwierania okien minimalizuje ryzyko dostawania się do środka pyłków.

W nowo powstającym budynku ok. 3-4 dni oraz dodatkowy 1 dzień na instalację rekuperatora. W budynku zamieszkanym remont może potrwać do 7 dni.

Nie, koszt jej montażu jest niższy niż budowa kominów do wentylacji grawitacyjnej, a eksploatacja pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Rekuperator nie tylko odzyskuje część ciepła z usuwanego powietrza, ale też automatycznie dostosowuje parametry działania do warunków panujących aktualnie w budynku, np. zwalniając pracę, gdy nikogo nie ma w domu. To, co należy uwzględnić w domowym budżecie, to: serwis (raz w roku, ok. 350 zł), wymiana filtrów (ok. 50 zł) oraz zasilanie (ok. 150 zł/rocznie, a jeśli stosujemy fotowoltaikę ten koszt spada niemal do zera).

Im szybciej uwzględnisz rekuperację, tym więcej zaoszczędzisz. Jeśli zdecydujesz się na ten system już na etapie projektowania domu, nie poniesiesz zbędnych kosztów kominów do wentylacji tradycyjnej, uwzględnisz miejsce na rekuperator i otwory kanałów, a niektóre okna będzie można zastąpić tańszymi szkleniami stałymi.

Tradycyjna wentylacja działa na zasadzie grawitacji – powietrze jest zasysane przez ciąg wytwarzany w kominie. Tymczasem rekuperacja umożliwia przepływ powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie: z zewnątrz do budynku napływa czyste, chłodne powietrze, a ze środka jest wywiewane powietrze zanieczyszczone, ciepłe i wilgotne. Dodatkową zaletą tego procesu jest to, że część ciepła jest odzyskiwana z usuwanego strumienia powietrza, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania.

Fotowoltaika

Fotowoltaika swoje działanie zawdzięcza promieniom słonecznym, które docierają do zamontowanych na dachach lub na gruncie paneli. Energia słoneczna w ogniwach paneli zostaje przekształcona w prąd stały, a następnie trafia do inwertera. To urządzenie pozwala uzyskać prąd zmienny, który wędruje bezpośrednio do gniazdka i zasila urządzenia w Twoim domu.

Tak. Promienie słoneczne docierają do paneli nawet przez grubą warstwę chmur czy poprzez zalegający śnieg. Produkcja energii zachodzi codziennie, przy każdej pogodzie, od wschodu do zachodu słońca.

Tak, dobrze zaprojektowana instalacja powinna wystarczyć na pokrycie całkowitych potrzeb energetycznych Twojego domu.

Uzyskane nadwyżki energii, które mogą zostać wyprodukowane szczególnie latem, trafią do publicznej sieci energetycznej. Za przechowanie zakład pobierze 20% prądu, a resztę odbierzesz całkowicie bezpłatnie, gdy będziesz tego potrzebować.

Nie. Instalację fotowoltaiczną można wpiąć do już istniejącej sieci. Można ją umieścić na dachu skośnym i płaskim. Może być skierowana zarówno na południe, jak i na wschód lub zachód.

Tak, np. bardzo zacienione miejsce lub zły stan techniczny dachu.

Najpopularniejsza konfiguracja dla domu jednorodzinnego to koszt ok. 25-30 tys. zł.

1-2 dni robocze.

Instalacja będzie służyła przez całe dziesięciolecia – nawet 30-50 lat.

Tak. Instalacja fotowoltaiki skutecznie działa już od pierwszego dnia, więc im szybciej zdecydujesz się na montaż, tym szybciej zacznie produkować dla Ciebie darmową energię.

Tak, w ciągu 8-10 lat.

Nie. Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe, nie wymagają czyszczenia, odśnieżania ani serwisowania. Swoją pracę wykonują bez udziału użytkownika.

Tak. Panele są odporne na gwałtowne zmiany temperatur, silne mrozy i upały. Wytrzymają też mocne wichury oraz gwałtowne opady deszczu, śniegu czy gradu.

Tak. Funkcjonują programy dotacji gminnych i rządowych, np. Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Warto monitorować na bieżąco aktualne programy, aby skorzystać z dopłat i znacznie obniżyć koszt inwestycji.